# | # |

Jak kupić dobry zegarek męski?

paź25

Mężczyźni, którzy przymierzają się do kupna zegarka, czasami mają problemy z podjęciem ostatecznej decyzji. Wybór jest bowiem bardzo duży, a poszczególne modele różnią się między sobą designem, zastosowaniem, funkcjami i ceną. Warto więc dokładnie przeanalizować ofertę sklepu czy też serwisu internetowego z zegarkami pod kątem naszych preferencji. Poniżej kilka wskazówek. 

Od razu trzeba zaznaczyć, że mało kto kupuje zegarek, by jedynie sprawdzać na nim godzinę. To bardziej modny dodatek do ubioru, sposób na wyrażenie siebie, podkreślenie swojej osobowości. Nie bez powodu mówi się zresztą, że czasomierz to jedyna opcja biżuterii dla mężczyzny. Druga ważna kwestia, o której trzeba wiedzieć – nie ma jednego uniwersalnego czasomierza, który sprawdzi się na każdą okazję. Jeden model będzie pasował do garnituru i na oficjalne uroczystości, inne zegarki dedykowane są do luźniejszego stroju. Miłośnicy sportu, np. biegania czy jazdy na rowerze, oraz szeroko pojętych przygód także mają swój segment, gdzie znajdą wiele ciekawych zegarków. Najlepszym wyjściem jest więc posiadanie przynajmniej dwóch różnych czasomierzy. 

Dobór zegarka do okazji

Jeśli koniecznie chcemy kupić model, który będzie uniwersalny, to najlepszym rozwiązaniem wydają się te na stalowej bransolecie. Można je przeważnie dopasować do addidasów, jak i eleganckiego ubrania. Na pewno dokupienie paska zwiększy możliwości jego wykorzystania.

zegarki męskie

Jeśli często nosimy garnitur i szukamy zegarka, który się z nim dobrze skomponuje, to dobrym pomysłem jest zegarek na skórzanym pasku. Ładnie będzie prezentował się klasyczny zegarek w minimalistycznym stylu, z tradycyjnymi indeksami i cyframi. Lepiej unikać krzykliwych kolorów i zbyt wielu gadżetów na tarczy. Zegarek nie może być też zbyt duży, powinien bez problemu schować się pod mankietem koszuli.

Do stroju casual, na mniej formalne okazje, możliwości jest więcej. Jest to bowiem połączenie elegancji z luźniejszym, sportowym stylem. Zgodnie z tym, można wybrać do takiej „stylówki” elegancki zegarek, ale i taki, który swoim oryginalnym, czy nawet odważnym designem od razu rzuca się w oczy. Tu sporo zależy od charakteru właściciela – spokojny, wyważony mężczyzna wybierze taki właśnie zegarek, będzie on też najbardziej uniwersalny. Ekspresyjny, energiczny facet w pierwszej kolejności kupi kolorowy, wręcz krzykliwy model. W tym przypadku nie trzeba też ograniczać się z dodatkowymi gadżetami – modele mogą być wyposażone jak datownik, chronograf czy dodatkowe subtarcze.

Osobną kategorię stanowią zegarki specjalistyczne, np. sportowe dla biegaczy, pływaków, mężczyzn uprawiających triathlon, wspinaczkę górską, survival czy sporty lotnicze. Są to modele, które mają różne ciekawe funkcje jak wysokościomierz, wzmocnioną odporność na błoto, rdzę czy wysoką wodoszczelność. W tym przypadku wybór nie powinien jednak stanowić większego problemu, takie firmy jak Casio czy Timex mają wiele ciekawych modeli.

Na co uważać przy zakupie zegarka męskiego?

Jednym z podstawowych kryteriów wyboru podczas zakupów większości produktów jest jego marka. Logo przykuwa nasz wzrok, zwłaszcza jeśli to rozpoznawalna, popularna firma. W przypadku czasomierzy, osoba nieznająca branży może mieć złudne wrażenie, że posiadanie zegarka takich firm jak Tommy Hilfiger czy Michael Kors to oznaka luksusu. Przeważnie wskazuje na to również cena. Są to jednak producenci znani głównie z ładnych koszul, torebek czy spodni. Mechanizm zegarków modowych zazwyczaj nie dorównuje jednak modelom produkowanym przez tradycyjne firmy zegarmistrzowskie, które można zakupić w tej samej cenie.

Jaki mechanizm zegarka wybrać?

Dla osób interesujących się zegarmistrzostwem duże znaczenie ma mechanizm zegarka. Zresztą tak jak mężczyźni lubią wiedzieć co kryje pod maską ich samochód, tak samo jest w kwestii czasomierza. Tu wyróżniamy trzy podstawowe mechanizmy. Mechanizm kwarcowy, czyli elektroniczny to najpopularniejszy system - zegarek zasilany jest baterią, którą trzeba co jakiś czas wymieniać. O wiele bardziej romantyczne są zegarki mechaniczne i automatyczne. Zegarek mechaniczny trzeba regularnie nakręcać, w automatycznym sprężyna napina się poprzez naturalny ruch nadgarstka. Jeśli więc zależy nam na naprawdę dobrym zegarku, warto rozważyć właśnie te dwa mechanizmy.

paź  25