# | # |

Jak ustawić zegarek?

cze15

Jak ustawić zegarek?

 

Choć nowinki technologiczne podbijają polski jak i zagraniczny rynek, to sentyment do starych mechanizmów zegarków pozostał. Klasyczne czasomierze dalej cieszą się ogromnym zainteresowaniem i zaufaniem wśród klientów. Nieustająca moda na zegarki mechaniczne sprawia, że często pojawiają się problemy z ustawieniem takiego czasomierza, aby chodził poprawnie. W tym artykule dowiesz się jak poprawnie ustawić zegarek, aby móc korzystać z niego bez żadnych przeszkód.

Jak ustawić godzinę w zegarku mechanicznym?

Zegarki mechaniczne dzielą się na automatyczne oraz ręczne. Co to oznacza w praktyce? Każdy zegarek działa za pomocą energii zmagazynowanej w napędzie. Dostarczanie tej energii zachodzi poprzez przekazanie jej do naciągu, który dzieli się na dwa powyższe typy. Jak już powszechnie wiadomo, zegarki mechaniczne charakteryzują się precyzją, dopracowaniem na każdym etapie i kunsztem zegarmistrza. Być może to są główne czynniki, które decydują o tym, że dalej chcemy nosić zegarki mechaniczne, a nie tylko elektroniczne i smartbandy. Jeśli znamy już podstawowe informacje, to warto przejść do pytania, jak ustawić zegarek mechaniczny z naciągiem manualnym? Zapewne już znasz to z doświadczenia i do ustawiania godziny służy tzw. pokrętło (koronka). Nie należy jednak od razu obracać koronką, tylko podnieść ją lekko do góry. Usłyszysz charakterystyczny dźwięk i przeskok, dopiero wtedy obracaj koronkę w lewo w celu ustawienia ustalonej godziny. Po ustawieniu pokrętło musisz przywrócić do poprzedniej pozycji. Zegarek z mechanicznym naciągiem manualnym należy ustawiać codziennie lub co drugi dzień.

Jak nastawić zegarek z datownikiem?

Nastawienie zegarka z datownikiem w zasadzie nie jest skomplikowane, ale wymaga precyzji i cierpliwości. Zegarek z datownikiem ma pozycję drugą, która umożliwia zmianę daty. Jak przejść na tę pozycję? Wystarczy wyciągnąć koronkę do tego położenia i natychmiast poczujesz „przeskok” mechanizmu. Z kolei godzinę w modelu z datownikiem ustawia się do pozycji trzeciej na koronce. Poznasz to po maksymalnym odciągnięciem koronki od obudowy zegarka. W zwykłych zegarkach bez datownika godzinę ustawia się na pozycji drugiej i jest to tylko wyłącznie jedna pozycja, więc ciężko się pomylić. Jeśli już wyciągniesz koronkę do wymaganej pozycji, to nastąpi zatrzymanie mechanizmu czasomierza. Dopiero po ustawieniu godziny i przywrócenie jej do pozycji pierwszej ponownie uruchomi mechanizm.

 

Mała wskazówka dla osób niedoświadczonych:

 

Dla mechanizmu zegarka nienaturalne jest poruszanie wskazówek do przodu i do tyłu, nawet jeśli jest takie przyzwolenie producenta. Warto się trzymać zasady, która mówi, że czas nastawia się zgodnie ze wskazówkami zegarka. Robiąc to właśnie w ten sposób, unikniemy uszkodzenia mechanizmu i zachowamy jego pełną funkcjonalność. Jednak przed każdym zakupem zegarka zapoznaj się dokładnie z jego instrukcją i zaleceniami producenta.

cze  15