# | # |

Jaki zegarek do garnituru?

sty04

Jaki zegarek do garnituru?

 

Choć własny styl jest ceniony przez każdego, kto lubi się wyróżniać, to w pewnych sytuacjach obowiązuje nas ścisły dress code. Takimi sytuacjami są oficjalne spotkania biznesowe, miejsce pracy, wyjścia wieczorowe, czy wesela. Określenie, że jeden zegarek pasuje do wszystkiego, bywa niestety mylne, ponieważ garnitur wymaga eleganckiego czasomierza! W szafie każdego mężczyzny powinny znajdować się minimum dwa zegarki, jeden na co dzień, a drugi na specjalne okazje. Jeżeli zastanawiasz się jaki zegarek będzie pasował do garnituru, to koniecznie przeczytaj ten artykuł!

 

Najważniejsze wskazówki i porady

 

Żaden męski zegarek, który ma pasować do garnituru, nie może być większy od nadgarstka mężczyzny. W dzisiejszych czasach niezwykle liczy się funkcjonalność czasomierzy, ponieważ oprócz efektu “wow” nasza swoboda jest o wiele ważniejsza od wyglądu. W dawnych czasach to zegarek decydował o tym, czy dany mężczyzna jest gentlemanem. Zegarki naręczne kojarzyły się bowiem z kiczem i podróbką zegarków kieszonkowych, które kiedyś wiodły prym. Czasy wojny jednak wszystko zmieniły i od tamtej pory, to zegarki naręczne stały się tymi pożądanymi przez wszystkich mężczyzn na świecie. Dzisiaj eleganckiego mężczyznę rozpoznajemy po zegarku garniturowym, który jest podstawowym elementem stroju wieczorowego oraz biznesowego. Czasomierze, które są źle dobrane dobre do garnituru, od razu rzucają się w oczy i odejmują elegancji całej stylizacji. 

 

Aby dobrać zegarek pod siebie, należy wybrać taki model, który będzie proporcjonalny w stosunku do nagarstka jak i całego ciała. Niedawno zaczęła się moda na duże czasomierze, które często są używane w stylizacjach dziennych i sportowych. Jednak zegarek do garnituru rządzi się swoimi prawami i idealna średnica w tym momencie wynosi ok. 35-40 mm, chyba że masz duże nadgarstki, wtedy możesz wybrać zegarek powyżej 40 mm. Dlaczego w zegarku garniturowym obowiązują takie sztywne zasady? Ponieważ męski zegarek powinien mieścić się pod mankietem koszuli i w tym pomaga mniejsza grubość i średnica zegarka. 

 

Jaki zegarek dobrać do granatowego garnituru, a jaki do czarnego?

 

Jeżeli masz już kupiony garnitur, a zastanawiasz się nad zegarkiem, który kolorystycznie będzie pasował do materiału, to koniecznie zapoznaj się z ogólnie przyjętymi zasadami. Wybierając zegarek, weź pod uwagę kolor nie tylko paska, ale również tarczy i wskazówek. Do granatowego garnituru najlepiej będzie pasować  klasyczny zegarek, czyli złoty. Kolejną propozycją do tego koloru garnituru jest zegarek z brązowym paskiem i złotą tarczą. Nie polecamy odwracać tej kolejności, ponieważ całość będzie wyglądała tanio i mało elegancko. Do klasycznego, czarnego garnituru zaleca się z kolei zegarek o srebrnej kopercie. Przez ekspertów zegarek o srebrnej kopercie i czarnym pasku jest uważany za najbardziej bezpieczny do czarnego garnituru. Dzisiaj zdecydowanie też odchodzi się od bransolet na rzecz skórzanych pasków, a sama tarcza jest dopasowywana do dodatków, czyli spinek do mankietów, czy paska od spodni. Więc jeśli myślisz o złotym lub srebrnym zegarku, to koniecznie zadbaj o to, żeby wszystkie dodatki do garnituru również były tego samego koloru!

sty  04