# | # |

Kiedy przestawiamy zegarki - zmiana czasu

wrz27

Przestawianie zegarków w celu zmiany czasu z letniego na zimowy i z zimowego na letni od dawna obowiązuje w wielu krajach na całym świecie. Kto zainicjował ten proces? Jak wpływa to na organizm człowieka? Jak przestawić zegarek? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. 

Historia zmiany czasu

Większość źródeł poświęconych zmianie czasu jako pomysłodawcę tego zabiegu wskazuje na Benjamina Franklina. Amerykanin potraktował jednak ten temat w swoim artykule z przymrużeniem oka, pisząc, by ludzie po prostu wstawali i kładli się spać wcześniej. Stąd nikt na poważnie nie pochylił się nad tym problemem. Pierwszy krok we wprowadzeniu czasu letniego zrobili dopiero Niemcy. 30 kwietnia 1916 roku, czyli w trakcie I wojny światowej, w Rzeszy, Austro-Węgrzech oraz na okupowanych przez nich terenach Polski i Bałkanów przesunięto wskazówki zegara o godzinę do przodu. Tak więc 1 maja rozpoczął się 30 kwietnia o godzinie 23.00, natomiast 30 września zakończył się o godzinie 1.00 w nocy. W ten sposób zapoczątkowano zmianę czasu, którą w kolejnych latach nieco zmodyfikowano, ale też przyjmowały ją kolejne państwa.

Obecnie w ostatnią niedzielę marca zegarki przestawiamy o godzinę do przodu (w Polsce z 2.00 na 3.00), a w ostatnią niedzielę października o godzinę do tyłu (z 3.00 na 2.00).

Jak zmiana czasu wpływa na nasz organizm?

Początkowo zmianę czasu tłumaczono oszczędnością energii elektrycznej, ale dziś naukowcy podważają tą teorię. Co więcej, coraz wnikliwej patrzy się, jaki wpływ ma to na nasz organizm. Wiele osób ma bowiem problem ze zmianą czasu – o ile możliwość pospania o godzinę dłużej jest kusząca, to w drugą stronę działa to niekorzystnie na nasz organizm. Pierwsze kilka dni po prostu trudno wstać z łóżka, kiedy budzik dzwoni godzinę wcześniej. Rozregulowanie zegara biologicznego wpływa na bezsenność, problemy z koncentracją i brak energii. Później na szczęście jest już lepiej, bowiem zmiana czasu z zimowego na letni oznacza dłuższe dni.

Jak zmienić czas w zegarkach?

Zmiana czasu wiąże się oczywiście z koniecznością ustawienia naszych sprzętów i zegarków – w komputerze czy komórce zmiana następuje zazwyczaj automatycznie, kuchenka czy mikrofalówka także nie wymaga wielkiego wysiłku. A jak to jest z zegarkami? W klasycznych modelach analogowych oraz w zegarkach z naciągiem ręcznym i automatycznym trzeba wyciągnąć koronkę i za jej pomocą dostosować wskazówki do aktualnego czasu. W zegarkach elektronicznych należy uruchomić opcje poprzez przycisk adjust lub set (najczęściej) i tryb mode lub select. Wtedy ustawiamy najpierw godzinę, potem minuty. Po ponownym wciśnięciu mode lub select akceptujemy zmiany.

Niektóre modele mają rozbudowany tryb daty, tak więc trzeba będzie też ustawić strefę czasową, kod miasta, format 12/24h, rok czy miesiąc.

wrz  27