# | # |

Mechanizmy w zegarkach - fakty i ciekawostki

mar08

Istnieją trzy rodzaje mechanizmów w zegarkach naręcznych i każdy z nich działa na zupełnie innych zasadach. Jeśli znalazłeś sobie wymarzony zegarek i właśnie czytasz o jego parametrach, to warto wiedzieć to i owo o mechanizmach kwarcowych, mechanicznych oraz automatycznych. Jeżeli jesteś ciekawym czego spodziewać się po niektórych zegarkach, to koniecznie zostań i przeczytaj ten artykuł do końca

Mechanizm kwarcowy

Sama nazwa tego mechanizmu pochodzi od kryształu kwarcu, a pierwsze modele zegarka z tym mechanizmem powstały w XIX wieku i zostały wymyślone przez Warrena Marrisona. Działanie mechanizmu kwarcowego jest bardzo proste, energia pochodząca z baterii powoduje drgania kryształu kwarcu. Jest to ciekawe zjawisko, ponieważ drgania kryształu mają częstotliwość od kilku tysięcy do kilku milionów na sekundę! Drgania są prezentowanie nie inaczej jak przez poruszające się wskazówki w zegarku. Jakie są zatem zalety posiadania mechanizmu kwarcowego w zegarku? Jest on uznawany jako bardzo dokładny w mierzeniu czasu, a sama bateria w tego typu zegarkach jest bardzo wytrzymała! Przy odpowiednim dbaniu o zegarek można wymieniać baterię co dwa jak i trzy lata, czasami nawet dłużej! Drugim dość przemawiającym argumentem jest fakt, że zegarki kwarcowe są nieco tańsze od pozostałych! Mechanizm kwarcowy jest często stosowany przy zegarkach ze względu na swoją dokładność mierzenia czasu.

Mechanizm mechaniczny

Zegarki z mechanizmem mechanicznym działają za pomocą sprężyny napędowej, która przekazuje energię, napędzając tym samym regulator. Jeśli się zastanawiasz jak, to właściwie działa, to na pewno znasz to z doświadczenia! Naciąg manualny sprężyny, to nic innego jak małe pokrętło, którego często używasz przy nastawianiu zegarka zwanego także koronką. Zegarek z mechanizmem mechanicznym trzeba nakręcać mniej więcej co półtora dnia, co może być jego minusem dla niektórych. Wato jednak wiedzieć, że to trwa jedynie przez chwilę, a sam mechanizm jest naprawdę mocny. Jak ten rodzaj mechanizmu ma się do pozostałych? Jest to prosty mechanizm, ale zdecydowanie przestaje być modny. Starsi mężczyźni są przyzwyczajeni do tego typu zegarków i dla niektórych jest to po prostu wartość sentymentalna. Młodsze pokolenie z pewnością rezygnuje z tego typu rozwiązań i sięga po mechanizmy automatyczne.

Mechanizm automatyczny

Mechanizm automatyczny, to najpopularniejszy mechanizm ostatnich lat i został wprowadzony na rynek światowy w XX wieku. Zegarek automatyczny nie posiada baterii, ale automatyczny naciąg, który przechwytuje energię z ruchów nadgarstka, na którym jest noszony zegarek. Wiąże się to bezpośrednio z tym, że taki typ mechanizmu jest ciężki do naprawy, ale bardzo wygodny w obsłudze. Wiele modeli zegarków z mechanizmem automatycznym posiada zaawansowane funkcje, które znacznie ułatwiają codziennie czynności. Automatyczne zegarki są najwygodniejszą opcją zarówno dla kobiet jak i mężczyzn ze względu na szereg ciekawych opcji.

mar  08